XVIII LO jest zlokalizowane w miejscu niezwykłym. To prawie stuletnie Osiedle noszące imię Józefa Montwiłła – Mireckiego, którego ciekawa przeszłość jest inspiracją do pogłębiania wiedzy o historii lokalnej i kształtowania postawy patriotycznej. 83 lata temu, wieczorem 14 stycznia 1940 r. Niemcy wypędzili 5 tys. mieszkańców Osiedla. Część z nich już nigdy nie wróciła i nie przetrwała okrucieństw II wojny światowej. Strach i zaskoczenie, być może te uczucia dominowały wśród wysiedlanych, którzy mieli kilkanaście minut na spakowanie swojego dotychczasowego życia w jedną walizkę. Na mrozie, u zbiegu ulic Praussa i Perla, oczekiwali na przetransportowanie do obozu przesiedleńczego przy ul. Łąkowej, skąd trafiali do Generalnego Gubernatorstwa.
Ci, którzy wrócili po 19 stycznia 1945 roku do swoich dawnych mieszkań, wspominają, że mieszkający na Osiedlu Niemcy, w pośpiechu ewakuując się, pozostawili rzeczy, wśród których było bardzo dużo elementów z pierwotnego wyposażenia.
Upamiętniając wypędzenie uczniowie naszej szkoły zapoznali się z historią osiedla i jego wojennymi losami, uczcili minutą ciszy wypędzonych przez Niemców mieszkańców przy pamiątkowej tablicy mieszczącej się przy ul. Srebrzyńskiej 75.
Zachęcamy do pogłębiania wiedzy na temat historii Osiedla im.J.Montwiłła-Mireckiego i skorzystania z zasobów biblioteki szkolnej oraz materiałów opublikowanych w Internecie.
https://miastarytm.pl/szlakiem-modernizmu-lodz-osiedle-montwilla-mireckiego-na-polesiu/?fbclid=IwAR0yAUOj30DXymkixo6J048k4aDBr3Sd60CvRCHs7-bvfyG9NorbuVDdIzc
https://przystanekhistoria.pl/pa2/teksty/22834,Mamy-natychmiast-opuszczac-mieszkania-Wysiedlenie-mieszkancow-osiedla-im-J-Montw.html
https://schronywlodzi.pl/osiedle-im-montwilla-mireckiego/