W XVIII LO odbyły się ciekawe i inspirujące zajęcia z edukacji polcyjnej. Było to możliwe dzięki współpracy z KMP w Łodzi. Dzisiejszy temat zajęć prowadzonych przez funkcjonariuszy Policji dla uczniów klas pierwszych to zadania dzielnicowego.
Edukacja policyjna
Nadanie sztandaru Zakładowi Karnemu nr 1
23.03.2023 r. odbyła się uroczystośc nadania sztandaru Zakładowi Karnemu nr 1 w Łodzi..
Delegacja uczniów naszej szkołu wraz z Anetą Rogalską - Wicedyrektorem Szkoły wzięła udział w tym doniosłym wydarzeniu,
Uroczystość uświetnił koncert chóru Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wcześniej odprawiono mszę świętą.
Więcej informacji na stronie Radia Łódź: Strona Radia Łódź
Odsłonięcie tablicy Pamięci dzieci, ofiar zbrodni nazistowskich na terenie Łodzi.
Uczniowie naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Moniką Antosiak uczestniczyli w ważnej lekcji historii. Pan Jerzy Jeżewicz, który jako dwulatek został przywieziony w czasie II Wojny Światowej z Mosiny do obozu koncentracyjnego na ulicy Przemysłowej w Łodzi, odsłonił tablicę na budynku Kuratorium Oświaty poświęconą pamięci dzieci - ofiar zbrodni nazistowskich na terenie naszego miasta. Dziękujemy uczniom, którzy uczestniczyli w poczcie sztandarowym.
Zajęcia na lotnisku Lublinek
Uczniowie klasy 3a1 i 3b uczestniczyli w zajęciach z przedstawicielami Straż Graniczna oraz Służby Celno-Skarbowej w Port Lotniczy Łódź Lublinek
Dziękujemy za interesujace zajęcia
Szkolne warsztaty z kryminalistyki
8 marca uczennice i uczniowie naszego liceum wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach z Elementów Kryminalistyki. Zbierali i zabezpieczali odciski palców oraz badali dowody zbrodni.
Środki przymusu bezpośredniego - warsztaty
W dniu 14 lutego klasy 2a i 2b uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez funkcjonariusza KMP w Łodzi - Pana Amadeusza Kościelskiego. Szkolenie dotyczyło podstaw prawnych środków przymusu bezpośredniego.
Dziękujemy za ciekawe zajęcia.
Dzień zakochanych
14 lutego uczniowie XVIII Liceum świętowali Dzień zakochanych. Była poczta walentynkowa, "Szybkie Randki" oraz wiele uśmiechów, życzeń i radości.
Rocznica wysiedlenia mieszkańców Osiedla Montwiłła – Mireckiego
XVIII LO jest zlokalizowane w miejscu niezwykłym. To prawie stuletnie Osiedle noszące imię Józefa Montwiłła – Mireckiego, którego ciekawa przeszłość jest inspiracją do pogłębiania wiedzy o historii lokalnej i kształtowania postawy patriotycznej. 83 lata temu, wieczorem 14 stycznia 1940 r. Niemcy wypędzili 5 tys. mieszkańców Osiedla. Część z nich już nigdy nie wróciła i nie przetrwała okrucieństw II wojny światowej. Strach i zaskoczenie, być może te uczucia dominowały wśród wysiedlanych, którzy mieli kilkanaście minut na spakowanie swojego dotychczasowego życia w jedną walizkę. Na mrozie, u zbiegu ulic Praussa i Perla, oczekiwali na przetransportowanie do obozu przesiedleńczego przy ul. Łąkowej, skąd trafiali do Generalnego Gubernatorstwa.
Ci, którzy wrócili po 19 stycznia 1945 roku do swoich dawnych mieszkań, wspominają, że mieszkający na Osiedlu Niemcy, w pośpiechu ewakuując się, pozostawili rzeczy, wśród których było bardzo dużo elementów z pierwotnego wyposażenia.
Upamiętniając wypędzenie uczniowie naszej szkoły zapoznali się z historią osiedla i jego wojennymi losami, uczcili minutą ciszy wypędzonych przez Niemców mieszkańców przy pamiątkowej tablicy mieszczącej się przy ul. Srebrzyńskiej 75.
Zachęcamy do pogłębiania wiedzy na temat historii Osiedla im.J.Montwiłła-Mireckiego i skorzystania z zasobów biblioteki szkolnej oraz materiałów opublikowanych w Internecie.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2023
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Polsce po raz 19. Już od 7 lutego do końca marca tysiące szkół zaangażuje się w działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie! Za jego organizacje odpowiada Polskie Centrum Programu Safer Interenet, które tworzą: NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym elementem DBI są inicjatywy edukacyjne organizowane lokalnie przez szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe i inne placówki i instytucje w całej Polsce. Obchody DBI objęte zostały honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Nasza szkoła również bierze udział w tym wydarzeniu. Na terenie XVIII LO w Łodzi odbywać się będą konkursy, warsztaty on-line dla uczniów i nauczycieli z bezpieczeństwa w sieci.
10 lutego uczniowie klas pierwszych spotkali się on-line z Policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, by poszerzyć swoje informacje w tym zakresie.
Straż Ochrony Kolei w XVIII LO
W dniu 08.02.2023 r. czwartoklasiści XVIII Liceum zapoznali się z kolejną formacją mundurową – Strażą Ochrony Kolei.
Pan Marek Sarna (inspektor SOK) opowiedział o zadaniach instytucji i przedstawił zasady rekrutacji.
Dziękujemy !
Staropoleskie Targi Edukacyjne
W dniu 08 lutego uczestniczyliśmy w Staropoleskich Targach Edukacyjnych. Odbyliśmy dziesiątki rozmów z ósmoklasistami i ich rodzicami. To wszystko w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 26 na ulicy Kapitana Stefana Pogonowskiego 27/29.
Warsztaty "Ostaszków - Kalinin - Miednoje”
W dniu 8 lutego gościliśmy członków stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r.", którzy przeprowadzili dla młodzieży „Ogólnopolskie Warsztaty #OKM1940 Ostaszków - Kalinin - Miednoje”. W klasach I policyjnych XVIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi zajęcia prowadził Prezes Jarosław Olbrychowski.
„Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939 r." jest organizacją, która zrzesza członków rodzin przedwojennych Policjantów, którzy w większości zostali zamordowani w 1940 roku przez NKWD. Celem działania Stowarzyszenia (...) jest przyczynienie się do poznania historii Policji Państwowej, szczególnie na terenie województwa łódzkiego; ukazanie społeczeństwu prawdy o patriotycznych działaniach policjantów w tamtym okresie oraz właściwe upamiętnienie ich czynów, aby pozostawić prawdę o nich w pamięci następnych pokoleń.” -Rodzina Policyjna 1939 w Łodzi | Facebook
Gala stypendystów Prezesa Rady Ministrów
W środę 8 lutego najlepsi uczniowie z województwa łódzkiego odebrali stypendia Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki. Gala odbyła się w Auli Czerwonej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Wśród wyróżnionych osób była Aleksandra Józefowicz z klasy 2a. Serdecznie gratulujemy!
Wizyta Pani Jolanty Sowińskiej-Gogacz w XVIII LO
31 stycznia odwiedziła naszą szkołę Pani Jolanta Sowińska-Gogacz z Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu, która jest współautorką książki "Mały Oświęcim". Dzięki tej wizycie nasza biblioteka zyskała serdeczny wpis w naszym egzemplarzu książki. Dziękujemy za miłe słowa!
Wystawa „ W stulecie polskiej flagi”
W budynku Naszej Szkoły zorganizowano wystawę "W stulecie polskiej flagi" przygotowanej przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Nauczyciele historii zachęcają społeczność osiemnastki do edukacji patriotycznej podczas przerwy. Brawa dla Nich !!!
Mikołajki w XVIII LO
Dziś Mikołajki. Jedni dostają prezent marzeń, inni marzą o prezentach, jeszcze inni... dopiero piszą list do Św. Mikołaja
U nas w XVIII też zapanowała świąteczna atmosfera. Ubieraliśmy choinki, dekorowaliśmy pracownie i korytarze szkolne. Czekamy na święta!
Mikołajkowa salwa...
W dniu 03.12 w siedzibie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji zorganizowano akcję promocyjną "Mikołajkowa salwa. Wstąp do DZSW", skierowaną do ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej
Nasi uczniowie odpowiedzieli na zaproszenie i wzięli udział w tym wydarzeniu pod opieką prof. Moniki Garstki-Szot
Ślubowanie klas pierwszych
W dniu 30 listopada uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. W obecności Dyrekcji, Wychowawców i członków Rady Pedagogicznej oraz zaproszonych Gości złożyli uroczyste ślubowanie.
Pierwszakom Gratulujemy
1
Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
W dniu 28 listopada w XVIII LO odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Karina Leszczyńska z klasy 2A, zastępcą przewodniczącej Oliwier Ssoszyński z klasy 2c. Debata wyborcza i głosowanie odbyły się w formie on-line.
Gratulacje !!!
Sukces naszych uczennic
Karina S. z 2a i Daria K. z 1c reprezentowały XVIII LO w konkursie "Czytamy prozę rosyjską i ukraińską" na Wydziale Filologicznym UŁ. W kategorii uczniowie rosyjskojęzyczni Karina zdobyła zaszczytne 2 miejsce, a Daria - wyróżnienie! Konkurs polegał na interpretacji dwóch wybranych utworów rosyjskiego lub ukraińskiego pisarza.
Gratulujemy naszym uczennicom!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie